www.domturysty.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CIEKAWOSTKI

 

„ŚWIĘTA  GÓRA  SŁOWIAN”

„ŚLĄSKI  OLIMP"

Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia jako że odprawiano na niej pogańskie obrzędy”.

( z Kroniki  bp. Thietmara  ok. 1018r.)

 

 

Ślęża i Sobótka  wg. ryc.  z XVIII w

    Samotny i wyniosły, widoczny z bardzo daleka masyw Ślęży, ukryty często w chmurach i mgle posiadał i posiada magiczną moc. Przyciąga uwagę, budzi ciekawość, zmusza do podziwu i lęku, zadumy i czci Warunki naturalne czyniły z niego w dalekiej przeszłości odpowiednią siedzibę dla duchów i bogów.

Historia masywu zagubiona w mrokach dziejów i obecnie z wysiłkiem odkrywana przez archeologów jeszcze bardziej podkreśla jego majestat i tajemniczość. Pozostałością z tamtych czasów jest wiele rzeźb kamiennych,wałów kultowych i ruin działających na wyobraźnię mieszkańców, turystów, archeologów i poszukiwaczy przygód. Wrażenie wysokości potęguje ponad 500-metrowa różnica wysokości między szczytem a rozciągającą się we wszystkich kierunkach prawie płaską i bezleśną równiną.

Bogata przeszłość i jej pozostałości w połączeniu z bardzo ciekawą rzeźbą terenu , budową geologiczną, jedynymi lub unikatowymi w skali europy gatunkami flory i fauny, lasami (ze zwierzyną, grzybami i owocami leśnymi) a także doskonała woda i powietrze to główne walory tej Góry

Rzeźba kultowa Mnich odnaleziona k/wsi Garncarsko „przeszła” początkowo do Sobótki obok skrzyżowania ulic XXX-lecia, Piotra Własta i A.Krajowej. Obecnie znajduje się ok. 200m dalej na ul. A.Krajowej. zbliżając się do szczytu Ślęży. Podobną wędrującą rzeźbą jest tzw. Pielgrzym w górach Świętokrzyskich (Nowa Słupia) „idący” na klęczkach w kierunku Św.Krzyża (Łysica). Rocznie pokonuje odległość ziarnka maku. Zgodnie z legendą po dotarciu na Górę będzie koniec świata. Mała Ola stojąca obok Mnicha zna legendę  i zastanawia się jak go powstrzymać przed dalszą wędrówką.

 

A podanie przytacza, „że na onej górze

Był pałac okazały, co dachem tkwił w chmurze.

Tam księżniczka Maria Wlast przemieszkiwała,

Dobrocią i litością tak się odznaczała,

Że mieli ją jak świętą.- Więc raz służebnicę

Wysłała z swego zamku w bliską okolicę,

By przyniosła jej rybę dla niedźwiedzia, który

Leżał w pokoju pani, a sapał ponury.

Służba go pilnowała; gdy nad nim radzono,

On drzemał. Gdy samego chwilę zostawiono,

Wymknął się cicho za próg do przyległej sieni,

Na podwórze, za bramę, do kniejowych cieni.

A dziewczyna wracając, na połowie drogi

Przelękła się, że samą napadł ów zwierz srogi..

Niedźwiedź skoczył, pochwycił... bez głowy została,

Trzymając w ręce rybę – z rybą skamieniała !”

 

 Pisarz Bogusz Zygmunt Stęczyński  w poemacie

 „Śląsk” napisanym w latach 1844-45 przekazał

 legendę o pannie z rybą.

 

 

Starożytne rzezby: postać

z rybą i niedzwiedz.

Znajdują się w połowie góry

-szlak czerwony z Sobótki

 

Starożytna rzezba kultowa Niedzwiedz, znaleziona przy drodze prowadzącej ze Strzegomian na szczyt Ślęży. W 1903. została zabrana z miejsca odkrycia i ustawiona przed wejściem budowanego wówczas schroniska. Obecnie stoi obok kościółka pod pięknym rozłożystym drzewem. Rzezba ta posiada znak ukośnego krzyża pod spodem na brzuchu. Ma na sobie również ślady wgłębień jakby była w dawnych czasach składana w ofierze i obrzucana kamieniami. Pogłaskanie Niedzwiedzia  z czułością podobno przynosi SZCZĘŚCIE. Natomiast inne czynności „niszczycielskie” przynoszą NIESZCZĘŚCIE ! ! !

 

Kościół Nawiedzenia NMP na szczycie Ślęży. Pierwsza pewna wzmianka o klasztorze na górze Ślęży istnieje w bulli papieża Eugeniusza III (19.X.1148r.). Klasztor zasiedlili Kanonicy Regularni sprowadzeni z Arrovaise we Flandrii w celu likwidacji obrzędów pogańskich. Ze względu na zły klimat opuścili górę. Obecny kościół wybudowany w 1981r. na murach zamkowych. Msze święte w każdą niedzielę od maja do pażdziernika. Teraz kościółek zamknięty ze względu na trwające wewnątrz prace wykonywane przez archeologów.

Każdego 1-go maja Msza na zewnątrz kościoła

 

 

 

Masyw Ślęży ze względu na specyficzne położenie już od dawna był obiektem zainteresowań okolicznej ludności. W związku z tym w okolicy znajdziemy sporo zabytków z najdawniejszych nawet czasów. Z ważniejszych warto wymienić: kamienne rzeźby kultowe stojące w północnej części góry i w Sobótce, Rezerwat archeologiczny w Będkowicach, kościół na szczycie, Ślęży, krzyże solarne wyryte w skałach. Ponadto jest jeszcze kilka ciekawych obiektów zbudowanych w niezbyt dalekiej przeszłości. Warto tu wymienić wieże widokowe na Ślęży i Wieżycy, stary park w Sulistrowiczkach, oraz liczne obudowane źródełka.

                        Strona główna | Dom Turysty | Położenie | Historia | Pokoje | Galeria | Ciekawostki | Mapy | Linki | Kontakt